Facebook


„Osteopatia jest jak ocean: rozległa i w ciągłym ruchu. O granicach znanych, lecz trudnych do wyznaczenia. Posiada jeszcze nie całkiem spenetrowaną głębię i powierzchnię, której nie można ogarnąć swoim poznaniem.”

Dariusz Skrzypek D.O.

 

  • Jeżeli zaciekawiło Cię to, co przeczytałeś powyżej…
  • Jeżeli chciałbyś lepiej zrozumieć to, o czym przeczytałeś powyżej…
  • Jeżeli chciałbyś coś od siebie dodać lub skomentować to, co przeczytałeś powyżej….

Zapraszamy do zabawy i luźnej dyskusji na temat OSTEOPATII… Napisz do nas, a najciekawsze komentarze będą zamieszczone na naszej stronie.

Nieważne, czy jesteś osteopatą, czy może dopiero chcesz nim zostać, ucząc się w jednej ze szkół osteopatii, czy może jesteś lekarzem i chciałbyś poznać młodszą siostrę medycyny. Nieważne, czy jesteś pacjentem korzystającym z dobrodziejstw osteopatii lub też zastanawiasz się, czy zostać takim pacjentem. Wszyscy mamy trudności z definiowaniem tej sztuki leczenia.
Motto, które przeczytałeś powyżej, nie jest oficjalną definicją osteopatii.
Tu znajdziesz definicję osteopatii
Ta z kolei jest różna w różnych krajach. Bywa też, że w jednym kraju jest różnie opisywana. Powyższe motto jest jedynie pretekstem do próby opisu tej pięknej sztuki – przy użyciu metafory zawierającej pojęcia ogólnie znane. Niewątpliwie osteopatię można by opisywać porównując ją do wielu innych zjawisk, niemniej pojęcie oceanu wydaje się być ciekawym wątkiem pobudzającym naszą wyobraźnię, poza tym jest otwarte: pozwala na dowolną interpretację.

 

Osteopatia, tak jak ocean, wypełnia dużą przestrzeń pewnej całości.
Dla oceanu całością jest kula ziemska.
Dla osteopatii natomiast całość to… życie… zdrowie… medycyna…

Nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi tego, jaką przestrzeń zajmuje osteopatia, jakich obszarów dotyka w naszym życiu, zdrowiu, jaką rolę odgrywa w medycynie współczesnej.
Jesteśmy dopiero na początku drogi poznawania osteopatii.
Przyjmuje się, że medycyna ma kilka tysięcy lat. Jednak w swojej pierwotnej formie funkcjonowała jako magia i to od początków dziejów ludzkich. Później jej rozwój był powolny, oparty na przekonaniach a nie na faktach. Jeszcze nie tak dawno leczono ludzi sposobami całkowicie chybionymi, z dzisiejszej perspektywy wręcz śmiesznymi. Dopiero ostatnie dziesięciolecia przyniosły rozwój medycyny, ponieważ badania naukowe stały się obowiązujące w tworzeniu nowych procedur. Dla osteopatii nie ma innej drogi niż badania naukowe.
Zdrowie jest nieodłącznym towarzyszem życia, bo życie jest tam gdzie jest zdrowie.

Ideą osteopatii jest poszukiwanie tego, co – nawet u chorującego człowieka – jest jeszcze zdrowe – i stymulowanie tego dobrostanu do walki z chorobą…

Osteopatia jako medycyna manualna ma zaledwie ponad stuletnią historię, chociaż dzisiejsze podstawy osteopatii były domeną działania pierwszych magów, kapłanów, szamanów czy medyków.

Osteopatia i jej podstawy działania to szeroko pojęty ruch. Ruch odbywający się na różnych poziomach. Ruch zamierzony jak i ten bezwiedny, nieuświadomiony, lecz będący podstawą wszelkich życiodajnych procesów i dobrostanu.
Przeciwieństwem ruchu jest całkowity bezruch, czyli stan śmierci.
Gdyby nie był w ciągłym ruchu – ocean byłby tylko ogromną kałużą i nie mógłby zawierać w sobie tak różnorodnego życia.

Granice osteopatii, tak jak i te oceanu, są w założeniu znane. Można je łatwo wskazać na mapie czy opisać, jednak kiedy poruszamy się po oceanie, łatwo możemy przekroczyć granicę z innymi wodami. Granica z lądami też zmienia się na przestrzeni lat. Zmienia się także w cyklach pływów.
Granice osteopatii, mimo iż są wyznaczone, ulegają ciągłym zmianom wraz z tym jak daleko poznajemy osteopatię.
Osteopatia może zasilać pokrewne dziedziny medycyny jak też i czerpać swoją moc z tych samych dziedzin.

Osteopatia, tak jak ocean, posiada głębię, która jest najtrudniejsza do zbadania, a zarazem to ta głębia zawiera najwięcej życia. Ruch wody w głębinach rządzi się swoimi prawami i jest niezależny od tego, w jaki sposób będziemy działali na powierzchni.

Tak jak współczesny lekarz nie jest w stanie powiedzieć o sobie, że poznał całą medycynę tak żaden osteopata nie jest w stanie opanować całości osteopatii. Osteopatia może być praktykowana na wiele różnych sposobów. Można ją poznawać na powierzchni, z lotu ptaka, czy też próbować penetrować jej głębię. Nie można natomiast być jednocześnie w głębinach, na powierzchni i w powietrzu. Nie możemy też powiedzieć, że któraś z form poznawania i praktykowania osteopatii jest lepsza od drugiej. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel naszej podróży, a zatem jaki jest cel naszego leczenia.

Jeżeli jednak pominiemy powyższą metaforę założymy, że osteopatia to nie ocean, to krótki opis osteopatii wyglądałby następująco:
osteopatia jest sztuką leczenia manualnego opartego na bardzo dobrej znajomości anatomii, fizjologii, biomechaniki i semiologii. Tak jak współczesna medycyna nie ma już nic wspólnego z medycyną szamańską - tak samo współczesna osteopatia powinna mówić tym samym językiem, co medycyna. Współczesny osteopata powinien być partnerem dla lekarza i przewodnikiem dla pacjenta. Współczesny osteopata jest przede wszystkim ekspertem w dziedzinie analizy zespołów bólowych i to niezależnie od tego czy są one pochodnymi od zdiagnozowanej patologii, inaczej mówiąc, jakiejś określonej choroby, czy też są wynikiem zaburzeń funkcjonalnych. Pacjent udający się do osteopaty ma prawo do profesjonalnej, eksperckiej oceny swojego stanu zdrowia nawet wtedy, gdy jego stan nie rokuje sukcesu terapeutycznego, czy też nie nadaje się do leczenia osteopatycznego. Współczesny osteopata jest zatem ekspertem-diagnostą. Terapeutyczna rola osteopaty jest oparta jedynie na konkretnych wskazaniach do terapii i jest uzależniona od indywidualnych preferencji terapeuty i jego doświadczenia.

Zapraszamy do pogłębiania wiedzy na temat osteopatii i do szkolenia w zakresie osteopatii. Na naszej stronie internetowej można uzyskać informację o możliwościach leczenia osteopatycznego i praktykujących osteopatach.

 

                                                                                                          Dariusz Skrzypek D.O. 

.

POLSKA AKADEMIA OSTEOPATII OSTEON posiada akredytacje na prowadzenie szkoleń

http://osteopatia.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/akredytacje.akredytacje1gk-is-123.jpglink
http://osteopatia.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/akredytacje.akredytacje2gk-is-123.jpglink
http://osteopatia.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/akredytacje.akredytacje3gk-is-123.jpglink
«
»
Loading…

Partnerzy

Joomla Templates by Joomla51.com