Co to jest Osteopatia?

 

Pytania do specjalisty?

 

Poszukujesz osteopaty?

 

OSTEOPATIA to oparte na zabiegach manualnych postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej, w zakresie wpływu tych dysfunkcji na występowanie stanów chorobowych – mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i profilaktykę w utrzymaniu tego dobrostanu.

Taką definicję osteopatii przyjęło Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP).

Osteopatia to metoda leczenia manualnego z ponad 100 letnią tradycją. Jest uznaną i cenioną w wielu krajach na świecie formą diagnozowania i leczenia.
Za ojca nowożytnej osteopatii uważa się Andrew Taylor Still’a, amerykańskiego lekarza .
Od czasów Stilla osteopatia przeszła długą drogę do Europy i znaczną metamorfozę.
Współczesna osteopatia i jej praktykowanie wymaga doskonałych umiejętności praktycznych oraz ogromnej wiedzy ogólnomedycznej.

Osteopatia jako medycyna manualna zaburzeń funkcjonalnych wpisuje się zakresem swego działania w krajobraz ochrony zdrowia ludzkiego, jako medycyna z wyboru, w przypadkach zaburzeń funkcjonalnych organizmu.

Diagnozuje zaburzenie ruchomości, napięcia i konsystencji tkanek – głównie w narządzie ruchu (ale nie tylko) – w zakresie jej wpływu na wystąpienie konkretnych objawów chorobowych. Jest to tzw. wczesna diagnostyka wskazująca tkanki zmienione funkcjonalnie zanim pojawią się zmiany strukturalne.

Osteopatia z powodzeniem współpracuje z leczeniem klasycznym i chirurgicznym wspomagając zastosowane leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne poprzez czuwanie nad jakością ruchu tkanek chorego i stymulując procesy naprawcze organizmu.
Prewencyjna rola osteopatii polega na nie dopuszczeniu do utrwalania się zmian ruchomości tkankowej będących wynikiem urazów, przebytych chorób czy powtarzających się złych nawyków ruchowych i/lub higienicznych. Tkanki w dobrej kondycji są bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie niezbędne w utrzymaniu homeostazy.

Współczesna medycyna znacząco dodaje lat do życia ludzkiego.
Współczesna osteopatia dodaje życia do tych lat.

Co leczymy?

 1. Zespoły bólowe:
 • Kręgosłupa
 • Stawów
 • Mięśni
 • Głowy (migreny, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy)
 1. Dyskopatia
 2. Rwa kulszowa, ramienna i inne
 3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
 4. Zaburzenia układu pokarmowego
 5. Wzmacnianie odporności u dzieci i dorosłych

Jakie metody terapeutyczne stosujemy?

 1. Osteopatyczne metody bezpośrednie
 2. Metody energii mięśniowej
 3. Osteopatia funkcjonalna
 4. Osteopatia narządów trzewnych
 5. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa
 6. Techniki mięśniowo-powięziowe