Przedstawiamy poniżej listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Aby zobaczyć odpowiedź, proszę kliknąć na pytaniu.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, wyślij je do nas przez powyższy formularz.
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Dariusz Skrzypek D.O.
Jestem po operacji dyskopatii L4-L5 w dniu 21.12.2017.
Przebieg zabiegu: Dootworowe wypadnięcie fragmentu jądra miażdżystego L4/L5 po lewej stronie Rwa korzeniowa porażenna lewostronna. Usunięcie fragmentu wypadniętego jądra miażdżystego L4/L5 po lewej stronie uwolnienie zrostów, koagulacja masywnych żylaków około korzeniowych, foraminotomia odbarczająca.
Stan po operacji: Niedowład stopy
Mam pytanie: czy i kiedy może Pan mi pomóc. Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź, Barbara
ODPOWIEDŹ:
W przypadku opisanym przez Panią, na tak zadane pytanie, nie ma prostej odpowiedzi. Zależy, czego oczekuje Pani od osteopaty. Jeżeli chodzi o pozostałości po przebytej neuralgii i związanej z nią operacji, cytuję „niedowład stopy”, pomoc osteopaty jest uzależniona od stanu uszkodzonego nerwu. W przypadku gdyby ucisk, który był konsekwencją wypadnięcia dysku, doprowadził do całkowitej martwicy nerwu zaopatrywanego przez dany korzeń nerwowy, powrót siły mięśniowej może być niemożliwy. Jeżeli uszkodzenie nie było całkowite, powrót siły mięśniowej będzie uzależniony od tempa regeneracji odpowiedniego włókna nerwowego. Na tempo regeneracji, poza czynnikami uszkodzenia jakie nastąpiło podczas przebytego ucisku, mają wpływ również aktualne warunki zdrowotne Pani organizmu. Na Pani aktualny stan zdrowia, a szczególnie aspekt mechaniczny tego stanu, podjęta terapia osteopatyczna może mieć znaczący wpływ. Niemożliwym jest jednak określenie na odległość szczegółów dot. Pani zdrowia i możliwości interwencji osteopatycznej. Proszę skontaktować się z wybranym przez Panią osteopatą w celu konsultacji.
Dariusz Skrzypek D.O.
Jestem mamą 13miesiecznego synka Jasia. Kłopot nasz polega na tym, że synek przekrzywia główkę (zawsze na prawą stronę). Jest to takie napadowe przekrzywianie...przychodzi, trwa kilka dni i samo się normuje. Rehabilitanci nie widzą nic niepokojącego jeśli chodzi o napięcie mięśniowe. Ale nie potrafią nam pomóc. Im synek jest większy, tym gorzej się patrzy na te napady. Spędza mi to sen z powiek. Rehabilitantka doradziła nam wizytę u osteopaty, za to pediatra zdecydowanie odradza. Moje pytanie brzmi: czy osteopatia jest w stanie nam pomóc?
ODPOWIEDŹ:
Zdecydowanie polecam konsultację osteopatyczną. Nie rozumiem na jakiej podstawie pediatra odradza badanie osteopatyczne. Czy podał konkretne przeciwskazania do takiego badania? W Pani opisie jest za mało informacji, aby określić celowość leczenia osteopatycznego, a zatem jego skuteczność. Do tego potrzebny jest dokładny wywiad określający przebieg ciąży i porodu, informacje dot. pierwszych miesięcy życia dziecka, okoliczności występowania objawów, a przede wszystkim zbadanie samego dziecka. Przekrzywianie główki, po wykluczeniu asymetrycznego napięcia mięśniowego, może być spowodowane plagiocefalią, czyli zniekształceniem główki dziecka. Plagiocefalia może być także konsekwencją przekrzywiania główki we wczesnym niemowlęctwie, niezależnie od przyczyny tego przekrzywiania. Badanie osteopatyczne daje szanse na określenie źródła cytowanych zaburzeń. Podjęte leczenie może również przeciwdziałać niekorzystnym konsekwencjom tych zaburzeń.
Dariusz Skrzypek D.O.
ODPOWIEDŹ:
Zmiany zwyrodnieniowe cyt.”barku” nie są określeniem precyzyjnym, gdyż tzw.bark jest to cały kompleks stawowy obejmujący wiele stawów obręczy kończyny górnej. W tej okolicy zmiany zwyrodnieniowe najczęściej dotyczą stawu obojczykowo-łopatkowego. Na stan funkcjonalny całego kompleksu mają wpływ: stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, czas jaki upłynął od momentu ograniczenia ruchomości i aktualne obciążenia, jakim poddawane są te stawy. Choroba zwyrodnieniowa nie dotyczy tylko stawów, w założeniu jest postępująca. Natomiast organizm posiada liczne możliwości kompensowania zmian zwyrodnieniowych. Zadaniem osteopaty jest poprawa funkcjonowania stawu pomimo występujących zmian, jak również uruchomienie pomocnych możliwości kompensacyjnych organizmu. Nie ma żadnych obiektywnych dowodów naukowych, aby osteopatia czy jakakolwiek inna terapia mogły spowodować cofnięcie zmian zwyrodnieniowych. Zakłada się jednak, iż poprawa funkcji stawu i lepsza kompensacja, co jest wynikiem leczenia osteopatycznego, poprawiają komfort pacjenta (zmniejszenie bólu), zwiększają zakres ruchomości w stawie i opóźniają postęp choroby. W przypadku zmian mocno zaawansowanych jedynym skutecznym leczeniem jest chirurgia.
Dariusz Skrzypek D.O.