Co to jest Osteopatia?

 

Pytania do specjalisty?

 

Poszukujesz osteopaty?

 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Aby wysłać formularz, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności
Aby wysłać formularz, prosimy o zapoznanie się z naszym Regulaminem przetwarzania danych osobowych

Przedstawiamy poniżej listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Aby zobaczyć odpowiedź, proszę kliknąć na pytaniu.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, wyślij je do nas przez powyższy formularz.

Chciałam zapytać, czy jest jakaś reguła co do częstotliwości wizyt u osteopaty. Czy odstęp 4 tygodni nie jest zbyt długi? Czy to kwestia indywidualna i zależna od problemu, z którym się przychodzi do osteopaty?

ODPOWIEDŹ:

O częstotliwości wizyt powinien decydować osteopata w porozumieniu z pacjentem. Częstotliwość zależna jest od założonych celów, stanu chorego i etapu, na którym znajduje się dana choroba. Im bardziej stan jest ostry, tym częściej wizyty mogą być przeprowadzane. W stanach przewlekłych 4 tygodnie to nie jest zbyt długa przerwa.
Czy po terapii manualnej może zaostrzyć się zespół jelita drażliwego? Czy to jest normalne, że bolą jelita i są wzdęcia, w związku z tym nie można już jej wykonywać do tego osłabienie? Jakie dolegliwości jeszcze mogą być ?

ODPOWIEDŹ:

Po terapii osteopatycznej możliwe jest czasowe zaostrzenie dolegliwości. W przypadku jelita drażliwego ciężko jest określić, czy zaostrzenie wynikało z przeprowadzonej terapii czy z występowania samej choroby, której przebieg i manifestacja dolegliwości są nieregularne i niemożliwe do przewidzenia. W przypadku powtarzających się zaostrzeń po terapii, należałoby zaprzestać tego typu leczenia.
Czy wizyty u osteopaty pomogą przy wadzie skrzywienia bocznego kręgosłupa, pacjent w wieku 25 lat?

ODPOWIEDŹ:

Skolioza w żadnym wieku nie jest przeciwwskazaniem do konsultacji osteopatycznej. Natomiast jeśli celem wizyty miałaby być korekta skoliozy, to w przypadku, gdy skolioza występuje od wieku młodzieńczego, możliwość skorygowania wady jest niemożliwa. Możliwe jest poprawienie funkcjonalności skoliozy, której efektem może być zmniejszenie dolegliwości związanych ze skoliozą, poprawa wizualnego wyglądu w ograniczonym zakresie oraz pobudzenie odruchów posturalnych, wynikiem których może być zapobieganie dalszemu pogłębianiu się skoliozy.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wizyty u osteopaty z niemowlęciem? Przeziębienie? Katar? Lub inne?

ODPOWIEDŹ:

Nie ma przeciwwskazań do wizyty u osteopaty z niemowlęciem nawet przeziębionym. Przeciwwskazaniem do wizyty jest wysoka temperatura z towarzyszącym złym stanem ogólnym dziecka. W tym przypadku należy pilnie skontaktować się z pediatrą.
Czy po wizycie u osteopaty często występuje chwilowe złe samopoczucie lub złe reakcje ze strony układu? Czy to normalne?

ODPOWIEDŹ:

Tego typu reakcja nie jest czymś nadzwyczajnym, oczywiście jeśli jej czas trwania nie przekracza 48h od czasu zabiegu. W razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z osteopatą prowadzącym w celu ustalenia czy pogorszenie samopoczucia jest wynikiem przeprowadzonego zabiegu czy dalszym postępowaniem zmian chorobowych.
Dzień dobry. Czy można wyleczyć niewydolność żylną kończyn dolnych?

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry. Można wspomóc krążenie żylne w kończynach dolnych odpowiednimi technikami osteopatycznymi. Wymaga to jednak indywidualnej analizy oraz znalezienia przyczyny niewydolności. Jeżeli przyczyną niewydolności jest brak lub uszkodzone zastawki żylnej albo zapalenie żył, to osteopatia nie jest wskazana w leczeniu tych dolegliwości.
Dzień dobry, trzy pytania: Czy w trakcie badania osteopata może wykryć zmiany nowotworowe? Jaki jest wówczas tryb postępowania? Czy specjalista samodzielnie może wyleczyć miejsca zaatakowane przez nowotwór?

ODPOWIEDŹ:

Jeżeli badanie osteopatyczne jest przeprowadzone rzetelnie możliwym jest, aby osteopata wziął pod uwagę, iż zmiany, które były dla niego dostępne w badaniu, mogą być pochodzenia nowotworowego. Natomiast nie należy do kompetencji osteopaty stawianie diagnozy nawet w oparciu o jak najbardziej prawdopodobne przesłanki i objawy. Typowym zachowaniem osteopaty w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych jest pokierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty celem przeprowadzenia badań dodatkowych i potwierdzenia lub wykluczenia wstępnego podejrzenia. Podejrzenie zmian nowotworowych u pacjenta jest przeciwwskazaniem do podejmowania działań terapeutycznych w okolicy guza. Natomiast po potwierdzeniu diagnozy i podjęciu lub nie leczenia przez pacjenta, osteopata może prowadzić terapię komfortu mającą na celu zmniejszenie występujących dolegliwości.
Witam.Mam pytanie ,czy osteopatia może pomóc w atopowym zapaleniu skóry i alergii manifestującej się na skórze?Pozdrawiam.Lil

ODPOWIEDŹ:

Osteopatia nie jest terapią z wyboru do leczenia przedstawionych przez Panią dolegliwości. W powyższej sprawie proszę konsultować się ze specjalistami z zakresu dermatologii i alergologii.

Dariusz Skrzypek D.O.

Czy osteopatia może zmniejszyć asymetrię twarzoczaszki. Czy możliwa jest zmiana ustawienia kości czaszki. I ja i dzieci mamy dużą asymetrię tzn. jakby z lewej strony było nas więcej niż z prawej i lewa strona wysunięta jest do przodu, a prawa do tyłu. Jesteśmy jakby po skosie.

ODPOWIEDŹ:

Kształt czaszki jest wypadkową dziedziczenia, przebiegu porodu, ewentualnych urazów głowy we wczesnym dzieciństwie i otoczenia emocjonalnego w tym okresie. Zmiana kształtu czaszki w okresie dorosłym jest niemożliwa, natomiast niewielka asymetria twarzy i głowy jest jak najbardziej prawidłowa i powszechna.

Dariusz Skrzypek D.O.

Czy da sie to uratowac przed operacja? Wydatnego stopnia uwypuklenie bocznej krawędzi głowy prawej kości udowej na pograniczu z szyjką, nadbudowa kostna na dolnej krawędzi stawowej głowy tej kości i dość wydatna górna krawędź panewki prawego stawu biodrowego z wyraźnie wzmożoną sklerotyzacją podchrzęstną w stropie panewki jako cechy RTG zmian w przebiegu konfliktu panewkowo-udowego z wtórnymi zmianami zwyrodnieniowymi - widoczne niewielkiego stopnia zwężenie szpary stawowej w prawym stawie w części bocznej. Podobnego charakteru - mniejszego stopnia - zmiany w lewym stawie biodrowym, bez cech RTG zwężenia szpary stawowej. Tomasz

ODPOWIEDŹ:

Zmiany ortopedyczne wymienione w Pana zapytaniu nie są możliwe do wyleczenia metodami manualnymi. Niemniej istnieje możliwość poprawy stanu funkcjonalnego na różnym etapie zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, co poprawia komfort życia pacjenta, odwleka w czasie konieczność zabiegu chirurgicznego lub możliwe jest, że do takiego zabiegu nie dojdzie. Zbyt duża ilość zmiennych i różnorodność stanów klinicznych sprawia, iż niemożliwa jest ocena danego przypadku na odległość na podstawie zapytania. Aby mógł Pan dowiedzieć się, jaka jest szansa na uniknięcie zabiegu chirurgicznego, proszę o kontakt z wybranym przez Pana Dyplomowanym Osteopatą akredytowanym przez Towarzystwo Osteopatów Polskich: https://osteopatia.pl/strefa-pacjenta/poszukujesz-osteopaty/

Dariusz Skrzypek D.O.

Witam. Córka ma 7 lat i stwierdzone zaburzenia integracji sensorycznej (nadwrażliwość dotykową, głównie dolnej części ciała oraz wybiórczość pokarmową). Czy spotkał się Pan z leczeniem zaburzeń SI osteopatią? Dziękuję i pozdrawiam Magda

ODPOWIEDŹ:

Osteopatia nie jest terapią z wyboru do leczenia przedstawionych przez Panią dolegliwości. W powyższej sprawie proszę konsultować się ze specjalistami z zakresu integracji sensorycznej i dietetykami.

Dariusz Skrzypek D.O.

Czy istnieje coś takiego jak nastawianie kości stępu? To znaczy taka manipulacja kośćmi stępu (np. kością łódkowatą), aby znalazły się w najodpowiedniejszym położeniu? Jeśli coś takiego istnieje, to czy każdy osteopata coś takiego potrafi? Poszukuję kogoś w Warszawie. Małgorzata

ODPOWIEDŹ:

Każdy Dyplomowany Osteopata powinien umieć pracować na wszystkich kościach stopy, w tym na kości łódkowatej. Tzw. manipulacje nie ustawiają kości w lepszym lub gorszym położeniu, ponieważ ich położenie jest niezmienne i uwarunkowane genetyką, jakością aparatu więzadłowego, sposobem obciążenia stopy i sposobem chodu. Jeżeli doszłoby do dyslokacji, czyli przemieszczenia kości stępu, musiałoby się odbyć zawsze z udziałem uszkodzenia aparatu więzadłowego i w tym wypadku interwencja ortopedyczna byłaby konieczna. Osteopata poprzez swoje zabiegi manualne pracuje na odpowiedniej dystrybucji napięć układu mięśniowego i więzadłowego, co poprawia funkcjonalność stopy, lepszy rozkład ciężaru ciała na stopie, zapobiega deformacjom stopy i poprawia jakość chodu lub biegu u biegaczy. Aby dobrać odpowiednią terapię do Pani przypadku, proszę wybrać osteopatę akredytowanego przez Towarzystwo Osteopatów Polskich.

Dariusz Skrzypek D.O.

Witam. mam problem z zewnętrzną częścią stopy - wizyty u fizjoterapeutów ortopedów nic nie pomagają. Na prześwietleniu i usg nic nie wykazało natomiast na tomografii komputerowej wyszło entezopatia w miejscu przyczepu Achillesa i rozcięgna podeszwowego do guza kości piętowej. Następnie zabiegi manualne, laser wysokoenergetyczny i fala uderzeniowa i nadal brak poprawy. Czy można coś zaradzić na to??? W czasie chodzenia boli a jak tu biegać?? Mariusz

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry. Zakładając, iż diagnoza dot.Pana dolegliwości bólowych została postawiona prawidłowo, chciałbym podkreślić, iż entezopatia jest tylko manifestacją bólową w miejscu przyczepu układu ścięgnistego do kości. Najczęstszą przyczyną entezopatii są zaburzenia mechaniczne miejscowe lub te zlokalizowane w pewnej odległości od miejsca bólu. Aby dokonać analizy mechanicznej i ewentualnie występujących przeciążeń, wskazana byłaby konsultacja osteopatyczna, gdyż ta sama manifestacja bólowa może mieć różne przyczyny u różnych osób. Polecam skonsultowanie listy akredytowanych osteopatów na naszej stronie w zakładce Strefa Pacjenta i wybranie osteopaty najbliższego miejscu Pana zamieszkania.

Dariusz Skrzypek D.O.

11 tygodni temu byłam na pierwszej wizycie u osteopaty z powodu bólów pleców. Osteopata stwierdził, że trzeba znaleźć pierwotną przyczynę dolegliwości, po wywiadzie zbadał mnie i wykonał zabieg. Po zabiegu powiedział, że w wieku 2-3 lat upadłam i uderzyłam się w głowę co spowodowało jakieś zaburzenia ze strony nerwu błędnego, więc teraz odblokował mi ten nerw błędny. Przez najbliższy czas mogę się źle czuć, mam odżywiać się lekkostrawnie; ale później będę się czuła jak nowonarodzona. Na drugi dzień dostałam zgagi i silnych bólów brzucha. od tego czasu dolegliwości ze strony przewodu pokarm. mam non stop, owszem już nie tak silne, ale obawiam się o żoładek i przełyk, czy tam nie nastąpiło jakieś owrzodzenie, bo czuję prawie ciągły ucisk ( gastroskopia będzie na koniec VI ) .W ciągu 6 tygodni schudłam 8 kg. Po miesiącu na II zabiegu powiedział, że działał na moim ukł. nerwowym. Po drodze miałam jeszcze zapalenie oskrzeli, myślę że to z powodu obniżonej odporności, a wcześniej narzekałam ciągle na gardło. Tydzień temu w pon. miałam III wizytę, z której wyszłam bardzo rozżalona. Terapeuta stwierdził ( nie badał mnie w tym dniu ), że jeżeli reaguję w taki sposób na tak delikatną terapię, to muszę się wzmocnić, a on przeanalizuje mój przypadek i odezwie się za jakiś czas. Według mnie to on się mnie pozbył ( dla mnie pewnie to lepiej ). Tylko, że ja z tym problemem zostałam zupełnie sama. Jak ja się wzmocnię, jak mam ciągle dolegliwości ze strony ukł. pokarmowego. Czy tak postępuje terapeuta, lekarz ? Co ja mam teraz robić ? Do osteopatii bardzo się zraziłam, a widziałam filmiki na YT jak osteopata pomaga przy dolegliwościach gastrycznych, uczy pacjenta automasażu. Na refluks cierpiałam w 2012 r., ale nigdy moje dolegliwości nie były tak duże jak po tym odblokowaniu nerwu błędnego. Gdybym pracowała pewnie przebywałabym długo na zwolnieniu. Może niemowlakom i młodym ludziom można odblokowywać nerw bł.. a nie ludziom w moim wieku ( mam 60 lat ). Czy Państwo mogą mi coś doradzić ? Jola

ODPOWIEDŹ:

Pani Jolu, przykro nam jest, iż pierwszy kontakt z osteopatią był dla Pani niefortunny, czego następstwem jest zrażenie się do osteopatii, a szkoda, gdyż terapia osteopatyczna jest wspaniałym sposobem pomocy w różnych dolegliwościach i niewykluczone, że w Pani przypadku również mogłaby poprawić Pani komfort życia. Nie wiem czy zadała sobie Pani trud i wybrała osteopatę z listy Dyplomowanych Osteopatów zrzeszonych w Towarzystwie Osteopatów Polskich. Pełną ich listę znajdzie Pani na naszej stronie internetowej. Opierając się tylko i wyłącznie na tym, co Pani napisała, pokuszę się o postawienie swojej prywatnej diagnozy a mianowicie: osteopata, który Panią wziął pod opiekę, w wieku 2-3 lat upadł na głowę, uszkodził sobie nerw błędny i do dzisiaj błądzi… Z pozdrowieniami.

Dariusz Skrzypek D.O.

Czy po zabiegu osteopatii mogą nasilić się dolegliwości bólowe? Czy taka reakcja jest możliwa? O czym świadczy? Dobrze czy źle?:) Wczoraj byłam na takim zabiegu i w nocy bóle były większe. Dziś też się utrzymują. Kasia

ODPOWIEDŹ:

Jeżeli bóle ulegają nasileniu po zabiegu osteopatycznym i są jego następstwem, to może wynikać ze specyficznego sposobu reagowania organizmu i powinny mieć charakter tymczasowy, nieprzekraczający 48 godzin. Ten sposób reakcji jest typowy dla pewnej grupy pacjentów i nie ma żadnych konsekwencji zdrowotnych, poza przejściowym dyskomfortem, który pacjent odczuwa. Jeżeli natomiast nasilone bóle utrzymują się lub narastają powyżej jednego tygodnia od zabiegu, należy zweryfikować ponownie założoną diagnozę i ewentualnie przeprowadzić dodatkowe badania.

Dariusz Skrzypek D.O.

Witam. Czy jest tez osteopata dziecięcy pomagający w zaburzeniach snu ? Dorota

ODPOWIEDŹ:

Zaburzenia snu mogą mieć różne przyczyny i przebiegają różnie u dzieci, w zależności od ich wieku. Przede wszystkim należałoby znaleźć przyczynę, z powodu której dziecko może mieć kłopot ze snem. W tym celu potrzebna byłaby wizyta u osteopaty, najlepiej, gdyby taki osteopata miał ukończone szkolenie podyplomowe z osteopatii dziecięcej. Niewykluczone, że konieczna byłaby również konsultacja pediatryczna, jeżeli niemożność pełnego odpoczynku sennego jest spowodowana bólem u dziecka.

Dariusz Skrzypek D.O.

Dzień dobry,
Jestem po operacji dyskopatii L4-L5 w dniu 21.12.2017.
Przebieg zabiegu: Dootworowe wypadnięcie fragmentu jądra miażdżystego L4/L5 po lewej stronie Rwa korzeniowa porażenna lewostronna. Usunięcie fragmentu wypadniętego jądra miażdżystego L4/L5 po lewej stronie uwolnienie zrostów, koagulacja masywnych żylaków około korzeniowych, foraminotomia odbarczająca.
Stan po operacji: Niedowład stopy
Mam pytanie: czy i kiedy może Pan mi pomóc. Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź, Barbara

ODPOWIEDŹ:

W  przypadku opisanym przez Panią, na tak zadane pytanie, nie ma prostej odpowiedzi. Zależy, czego oczekuje Pani od osteopaty. Jeżeli chodzi o pozostałości po przebytej neuralgii i związanej z nią operacji, cytuję „niedowład stopy”, pomoc osteopaty jest uzależniona od stanu uszkodzonego nerwu. W przypadku gdyby ucisk, który był konsekwencją wypadnięcia dysku, doprowadził do całkowitej martwicy nerwu zaopatrywanego przez dany korzeń nerwowy, powrót siły mięśniowej może być niemożliwy. Jeżeli uszkodzenie nie było całkowite, powrót siły mięśniowej będzie uzależniony od tempa regeneracji odpowiedniego włókna nerwowego. Na tempo regeneracji, poza czynnikami uszkodzenia jakie nastąpiło podczas przebytego ucisku, mają wpływ również aktualne warunki zdrowotne Pani organizmu. Na Pani aktualny stan zdrowia, a szczególnie aspekt mechaniczny tego stanu, podjęta terapia osteopatyczna może mieć znaczący wpływ. Niemożliwym jest jednak określenie na odległość szczegółów dot. Pani zdrowia i możliwości interwencji osteopatycznej. Proszę skontaktować się z wybranym przez Panią osteopatą w celu konsultacji.

Dariusz Skrzypek D.O.

Witam,
Jestem mamą 13miesiecznego synka Jasia. Kłopot nasz polega na tym, że synek przekrzywia główkę (zawsze na prawą stronę). Jest to takie napadowe przekrzywianie...przychodzi, trwa kilka dni i samo się normuje. Rehabilitanci nie widzą nic niepokojącego jeśli chodzi o napięcie mięśniowe. Ale nie potrafią nam pomóc. Im synek jest większy, tym gorzej się patrzy na te napady. Spędza mi to sen z powiek. Rehabilitantka doradziła nam wizytę u osteopaty, za to pediatra zdecydowanie odradza. Moje pytanie brzmi: czy osteopatia jest w stanie nam pomóc?

ODPOWIEDŹ:

 

Zdecydowanie polecam konsultację osteopatyczną. Nie rozumiem na jakiej podstawie pediatra odradza badanie osteopatyczne. Czy podał konkretne przeciwskazania do takiego badania? W Pani opisie jest za mało informacji, aby określić celowość leczenia osteopatycznego, a zatem jego skuteczność. Do tego potrzebny jest dokładny wywiad określający przebieg ciąży i porodu, informacje dot. pierwszych miesięcy życia dziecka, okoliczności występowania objawów, a przede wszystkim zbadanie samego dziecka. Przekrzywianie główki, po wykluczeniu asymetrycznego napięcia mięśniowego, może być spowodowane plagiocefalią, czyli zniekształceniem główki dziecka. Plagiocefalia może być także konsekwencją przekrzywiania główki we wczesnym niemowlęctwie, niezależnie od przyczyny tego przekrzywiania. Badanie osteopatyczne daje szanse na określenie źródła cytowanych zaburzeń. Podjęte leczenie może również przeciwdziałać niekorzystnym konsekwencjom tych zaburzeń.

Dariusz Skrzypek D.O.

Czy zabiegi u osteopaty mogą pomóc w przypadku bólu i niepełnej ruchomości barku ,w którym stwierdzono (rtg) zmiany zwyrodnieniowe?

ODPOWIEDŹ:

 

Zmiany zwyrodnieniowe cyt.”barku” nie są określeniem precyzyjnym, gdyż tzw.bark jest to cały kompleks stawowy obejmujący wiele stawów obręczy kończyny górnej. W tej okolicy zmiany zwyrodnieniowe najczęściej dotyczą stawu obojczykowo-łopatkowego. Na stan funkcjonalny całego kompleksu mają wpływ: stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, czas jaki upłynął od momentu ograniczenia ruchomości i aktualne obciążenia, jakim poddawane są te stawy. Choroba zwyrodnieniowa nie dotyczy tylko stawów, w założeniu jest postępująca. Natomiast organizm posiada liczne możliwości kompensowania zmian zwyrodnieniowych. Zadaniem osteopaty jest poprawa funkcjonowania stawu pomimo występujących zmian, jak również uruchomienie pomocnych możliwości kompensacyjnych organizmu. Nie ma żadnych obiektywnych dowodów naukowych, aby osteopatia czy jakakolwiek inna terapia mogły spowodować cofnięcie zmian zwyrodnieniowych. Zakłada się jednak, iż poprawa funkcji stawu i lepsza kompensacja, co jest wynikiem leczenia osteopatycznego, poprawiają komfort pacjenta (zmniejszenie bólu), zwiększają zakres ruchomości w stawie i opóźniają postęp choroby. W przypadku zmian mocno zaawansowanych jedynym skutecznym leczeniem jest chirurgia.

Dariusz Skrzypek D.O.